+90 505 996 02 39
info@turkbox.com.tr
English

PTT Yurt Dışı Kargo Takip

PTT Yurtdışı Kargo takibi nasıl yapılır?

PTT, Türkiye'de posta hizmetlerinden sorumlu olan Posta ve Telgraf Teşkilatı'nın (PTT) uluslararası adıdır. 1840 yılında kurulan şirketin merkezi Ankara'dadır ve ilk adı Posta Telegraf Telefon'dur. Şirket, isim değişikliğine rağmen PTT kısaltmasını elinde tuttu.

PTT paketinizi takip etmek için PTT web sitesine gidebilir veya üçüncü taraf bir takip sistemi kullanabilirsiniz, örneğin www.turkbox.com.tr sitesine bakabilirsiniz. Web sitelerini kullanarak bir seferde 5 adede kadar paketi takip edebilirsiniz, ancak Ship24 gibi evrensel bir takip sistemi kullanıyorsanız, tek seferde 10 adede kadar PTT takip numarası takip edebilir ve doğru sonuçlar alabilirsiniz. Teslimatın durumu ve kapınıza tahmini varış zamanı gibi bilgiler alacaksınız.

Ship24, dünya çapında 1.200'den fazla özel ve posta kuryesini takip edebilir ve birçok kullanıcı bunu Fedex, DHL, USPS, Royal Mail ve daha birçok kuryeden takip güncellemeleri almak için kullanır.

Bir paketin seyahati kapsamında DHL gibi başka bir kargo şirketine veya taşıyıcıya gönderilmesi durumunda PTT takip bilgilerinin kullanılamayabileceğini lütfen unutmayın. Ancak yine de paketinizi, yalnızca PTT takip numarası kullanarak paketinizle ilgili en son takip ve durum bilgileri için internette dolaşan çok taşıyıcılı bir takip platformu olan Ship24 ile takip edebilirsiniz.


PTT Yurtdışı Kargo Fiyatları ne kadar?

PTT Yurtdışı Kargo, diğer taşıyıcılara benzer şekilde ücretlerini hesaplar. Ağırlık, boyutlar ve teslimat yeri ana faktörler olsa da başka ücretler geçerli olabilir. Gümrük ve ithalat vergileri, yer ve teslimat alanı ek ücretleri gibi ek ücretler ve diğer faktörler fiyatları artırabilir. Yurtdışına gönderilen kargoların fiyatının belirlenmesi, ülke içindeki kargoya göre değişiklik göstermektedir. Ülke içinde kolaylıkla gerçekleştirilebilen ve hesaplanabilen bu süreç, uluslararası hale geldiğinde farklılık göstermektedir. Uluslararası PTT kargo fiyatları, bu nedenle birçok müşteri veya operatörün kafasını karıştırmaktadır. Yani birçok prosedürü olan bu süreç size yabancı gelebilir.

PTT, bir gönderinin etiketinin taban fiyatını belirlemek için ağırlığı kullanır. Bu aynı zamanda diğer birçok taşıyıcı için de geçerlidir. Ağırlık arttıkça yurt dışı PTT kargo ücreti de artmaktadır. PTT yurt dışına kargo gönderirken belli bir üst ve alt limiti vardır.

PTT Yurtdışı Kargo kaç günde gelir?

Özellikle çok sayıda paket gönderiliyorsa teslimat süresi bazen 3 ila 4 hafta olabilir. Bir paket iki ülke arasında seyahat ederken, takipte güncelleme olmaz. Yani izleme bir duraklama gösteriyor, ancak bu endişelenecek bir şey değil.

PTT bu tür taşımalarda en hızlı kuryeler arasında yer alıyor. PTT standart gönderi seçenekleri genellikle deniz yoluyla yapılır ve bu çok daha uzun sürer. Türkiye'den ABD'ye deniz yoluyla PTT koli teslimatı, kolinin büyüklüğüne ve ağırlığına bağlı olarak 10 haftaya kadar sürebilir. Her iki durumda da, genellikle son etap olarak adlandırılan bir paketin yolculuğunun son kısmı, muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yerel bir kurye tarafından ele alınacaktır.

ABD'ye giden paketler için uçtan uca PTT takibine sahip olduğunuzdan emin olmak için PTT paketinizi Ship24'te takip ettiğinizden emin olun. Ship24, hem PTT tarafından işlenirken hem de varış ülkesindeki başka bir kuryeye teslim edilirken PTT takibini tek bir yerden sunar. Ship24 ile bir PTT paketi el değiştirdiğinde takip ettiğiniz web sitesini değiştirmenize veya Ship24'te bir hesap oluşturmanıza gerek yok, paketinizin yolculuğunu tam olarak görüntülemek için PTT takip numaranızı girmeniz yeterli.