+90 505 996 02 39
info@turkbox.com.tr
English

Amerika Birleşik Devletleri dünyanın en güçlü ticaret hacimlerinden birine sahip olduğu için bu ülke en çok kargoculuk ve lojistik işlemlerinin gerçekleştiği ülkelerdendir. Amerika’nın yıllık ticaret hacmi dünya toplamının çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Bu yüzden bütün kargo firmaları Amerika’ya nakliyat sağlamaktadır. Diğer yandan dünya kargoculuk sektörünün başındaki isimlerde Amerikan firmalardır. Fakat bu şirketlerin ücretleri genelde diğer firmalardan daha fazla olmaktadır. Bu yüzden müşteri memnuniyeti yüksek, ekstra birçok özellik barındıran TURKBOX gibi firmalarla anlaşılabilir. Türkiye'den Amerika'ya kargo gönderimi hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar yazının geri kalanında...

 

Türkiye'den Amerika’ya En Ucuz Kargo Nasıl Gönderilir?

 

Türkiye'den Amerika’ya en ucuz kargo göndermek için bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler kargo firmaları tarafından müşterilere bildirilmiştir. Bu şekilde ücretlerin azaltılması amaçlanmıştır. Kargo ücretini etkileyen şeylerden biri ülkedeki ekonomik durumdur. Ülkenin ekonomisi ve para birimi değerliyse ücretler daha ucuz karşılanır. Diğer ülkelerle olan siyasi durumda ücreti belirleyen etkenlerdendir. Ucuz şekilde kargo göndermenin en bilindik yolu ürünü tek seferde gümrükten geçirmektir. Bazı ürünler gümrük mevduatına uymadığı gerekçesiyle gümrükten geçemez. Yasaklı ürün göndermek bu nedenlerden biridir. Diğer yandan ticari kargoların vergi oranını düşürmek için ürünün bedelini az göstermeye çalışmak da ürünün geçişini engeller.

 

Türkiye'den Amerika’ya En Hızlı Kargo Hangisi?

 

Amerika’ya en hızlı kargo şirketlerinden biri TURKBOX firmasıdır. Kargo göndermek eskiye nazaran artık çok daha sistemli ve ekonomiktir. Gelişen kargo teknolojisiyle bu işlemler çok daha hızlanmıştır. Kargo sektörünün gelişmesindeki en önemli etken taleplerin artmasıdır. Dünya çapında uluslararası ticaretin artması uluslararası kargoculuğun artmasına yol açmıştır. Global şirketlerin numune ve evrak gönderme ihtiyacını bu firmalar karşılamaktadır. Kargoların en hızlı şekilde gönderilmesi için Express kargo adında bir hizmet geliştirilmiştir. Bu hizmet yurt içi kargoculuğunda Express kurye adıyla kullanılır. Bu hizmet ile normalden en az %60 daha hızlı kargo gönderilir.

 

 

Amerika’ya Kargo Kaç Günde Gider?

 

Amerika’ya Express kargo ile herhangi bir ürünün ulaşım süresi 2 ya da 3 iş günüdür. Hava kargo modelinde bu süre 1 haftayı geçebilir. Türkiye’den Amerika’ya giden kargo uçakları Amerika’daki anlaşmalı hava alanlarına inerler. Her hava alanının kargoculuk için ayırdığı bir bütçe vardır. Bu tarz bütçeler Amerika gibi ülkeler için çok daha fazladır. Amerika’ya nadir olarak deniz yoluyla da kargo gönderilmektedir. Bu işlemin süresi ise en az 10 gündür. Bazı durumlarda süre 2 haftayı geçebilir.

 

 

Türkiye’den Amerika’ya Kargo Ücreti Ne Kadardır?

 

Türkiye’den Amerika’ya kargolar için belirlenen ortalama ücretler vardır. Bu ücretler kargo şirketleri ile devlet arasında ortak olarak alınmaktadır. Bu durumda asıl amaç rayiç ücretler belirlemektir. Amerika’ya ufak bir zarf da evrak gönderme ücreti 8 dolar gibi ücretlerden başlamaktadır. Evrak gönderme ücreti bazen 30 doları aşabilir. Amerika’ya 2022 yılında 0.5 kiloluk ürün gönderme ücreti ortalama olarak 55 Euro’dur. Yarım kiloluk ürünün genişliği normalden daha fazlaysa ücret 200 Euro’ya kadar çıkabilir.

 

Amerika Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Amerika’ya kargo gönderirken ücreti belirleyen en önemli etkenlerden biri ulaşım yoludur. Türkiye’den Amerika’ya hava yolu ve deniz yoluyla kargo gönderilebilir. İhracat ise deniz yoluyla yapılabilir. Ulaşım yolu kargo gönderiminde süreyi, kaliteyi ve ücreti belirleyen en önemli etkendir. Ulaşımın dışında tercih edilen gönderme modeli de ücreti etkiler. Her hizmet modelinin kendine ait tarifesi ve hizmet içeriği vardır. Bu yüzden ücretleri de değişir. Bu hizmetler yıllar içinde müşterilerin taleplerine göre gelişmiştir. Teknolojinin ve kurumsal firmaların hızla artmasıyla birlikte yeni hizmetlere ihtiyaç duyulmuştur.

 

 

Amerika’dan Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

Amerika’dan Türkiye’ye kargo fiyatları Türkiye’den gönderime göre daha ucuzdur. Amerika’dan Türkiye’ye 1 kiloluk bir ürünü ortalama olarak 30 Euro’ya göndermek mümkündür. 5 kiloluk ürün gönderme ücreti ortalama 70 Euro iken 10 kiloluk ürünler 250 Euro gibi fiyatlarla gönderilebilir. 20 kiloluk ürünlerin gönderim ücreti genelde 300 Euro’yu aşmaktadır. 30 kilonun ve 70 kilonun üzerindeki ürünler farklı tarifelerle gönderilebilir. Diğer yandan 300 kiloyu aşan ürünler ancak ihracat yaparak gönderilebilir. Bu tarz ürünler için mikro ihracat denen bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde şirket kurmadan ihracat yapılabilir. Ayrıca kargoyla gönderilmesi mümkün olmayan motor gibi araçlar bu yolla gönderilebilir.

 

 

Amerika’ya Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Amerika’ya evrak gönderimi kolaylıkla yapılabilir. Evraklar genelde bir zarfın içinde gönderilmektedir. Zarf içerisinde evrak, belge, fatura, mahkeme kağıdı, tapu, bilgilendirme metni ve kullanım kılavuzu gibi şeyler gönderilebilir. Evrak gönderme ücreti paket göndermeye istinaden çok daha ucuzdur. Türkiye’den Amerika’ya 1 adet ürün gönderme ücreti Türk lirasıyla bazen 1600 lirayken evraklar 150 lira gibi ortalama ücretlerle gönderilebilir.

 

 

Amerika’ya Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

Her ülkenin kargoculuk için belirlediği yasaklı ürünler kategorisi vardır. Bu kategorideki ürünler hemen hemen her ülke için aynı olsa da listeye farklı ürünlerin eklenmesi muhtemeldir. Amerika’ya genel kargo ile dondurulmuş tavuk, yiyecek- içecek ürünleri, canlı veya ölü koyun, keçi, domuz, silah, cephane, kimyasal ürün, istihbarat malzemesi, insan cesedi, sim kartlı telefon, bilgisayar, koruyucu önlük ve televizyon gibi şeylerdir.

 

 

Amerika Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

 

Kargo takibi güvenlik için oldukça önemli bir işlemdir. Her firmanın kargo takibi hizmeti sunmak için yaptığı bazı yatırımlar bulunmaktadır. Kargo takibinde ürünün nerede olduğu harita üzerinden görülebilir. Kargo takibi yapmak için gereken tek şey kargoyu gönderdikten sonra firmanın vermiş olduğu sipariş kağıdındaki numarayı girmektir.