Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Yurt Dışına En Ucuz Kargo Gönderimi

Yurt Dışına En Ucuz Kargo Gönderimi

Yurt dışına kargo gönderiminde önemli olan ülkenin yerli para biriminin Euro karşısındaki değerdir. Eğer ülkenin para birimi dolar ve Euro karşısında değerliyse ücretler daha ucuz karşılanmaktadır. Kargo gönderirken ucuz bir firma tercih etmek istenirse Amerikan kargo şirketleri olan UPS, DHL ve FEDEX gibi şirketler tercih edilmemelidir. Çünkü bu şirketler sektörün lideri oldukları için ücretleri diğer firmalara göre daha pahalıdır. 

 

Kargoculukta hem kaliteli olan hem müşteri memnuniyeti sunan hem de ekonomik olan şirketlerden biri TURKBOX firmasıdır. Bu firma uluslararası kargoculukta en çok tercih edilen şirketlerden biridir. Devlet kargo firmaları özel firmalara göre daha ucuz olsa da bu firmalar özel firmalardan daha az özelliklere sahiptir. Yani devlet firmasında ekstra ve özel hizmetler yoktur. Bu nedenle özel sektör çok daha mantıklı olacaktır. 

 

Yurt Dışına En Ucuz Kargo

 

Yurt dışına en ucuz kargo göndermek için kargonun gideceği ülke de ortaklığı ya da şubesi olan bir firma tercih edilmelidir. Yani örneğin Türkiye’den Fransa’ya kargo gönderilecekse Türkiye’deki kargo firmasının Fransa ile kargo anlaşması olması gerekir. Kargo anlaşmaları bir firmanın anlaşma imzaladığı ülke de faaliyet göstermesini sağlar. Bu sayede bu tarz işlemler gerçekleştirilebilir. Eğer Türkiye’deki kargo firması kargonun gideceği ülke de bu ürünleri teslim alacak bir firma olduğunu kanıtlayamazsa ürün gönderimi yapamaz. Çünkü gümrük memurları ürünlerin gidecekleri ülkeye ulaştıklarında teslim alacak bir firmanın olduğunu kayıtlara geçmektedirler. 

 

Bu şekilde kargo göndermek en ucuz yollardan birdir. Bu yolun dışında hava kargo modeliyle de ucuz bir şekilde kargo gönderilebilir. Hava kargo genelde genel kategorideki ürünlerin gönderimi için kullanılır. Hava kargo da teslim süresi biraz daha fazladır. Express kargo ile 3 günde gönderilecek ürünler hava kargo ile 10 günde gönderilir. Fakat bu hizmet türünün fiyat tarifesi daha uygun fiyatlıdır. 

 

Yurt Dışına En Ucuz Kargo Göndermenin Yolları

 

Yurt dışına en ucuz şekilde kargo göndermek için ürünlerin olabildiği kadar küçük paketlenmesi gerekir. Çünkü küçük paketlenen ve daha az yer kaplayan ürünlerin gönderim ücreti daha az olmaktadır. Hacimsel olarak daha az yer kaplayan paketler için daha az ücret ödenir. Ürünlerin ücretinin daha az olması için paketin genişliğinin de daha az olması gerekir. Yani uzun bir paket hazırlamak ücreti arttırır. Bunun dışında ucuz kargo göndermenin bir diğer yolu da uçak yoluyla kargo göndermektir. Yani kargonun gideceği ülke ne kadar yakın olursa olsun mutlaka hava yolu tercih edilmektedir. Çünkü hava yoluyla ulaşım daha kısa sürede gerçekleştiği için daha az maliyetli olmaktadır. Hava yolu uzun yıllardır kargoculuk sektörüyle bütünleşmiş durumdadır. 

 

Yurt Dışı Kargo Ücreti Ne Kadar?

 

Yurt dışı kargo ücretlerinin hesaplanması için bir formül geliştirilmiştir. Ayrıca bu formül yurt içi kargo hesaplamasından bir tık daha farklıdır. Bu hesaplamaların yapılmasındaki asıl amaç ürünün net ağırlığının hesaplanmasıdır. Net ağırlığa ulaşmak içinse ürünün bazı değerleri hesaplanır. Bu hesaplanan değerler yükseklik, ağırlık, genişlik ve uzunluktur. Bu değerlerin hepsi mutlaka hesaplanır. Değerler hesaplandıktan sonra ağırlık hariç hepsi birbirleriyle çarpılır. Daha sonra elde edilen bu sonuç 5000 sayısına bölünür. Ortaya çıkan bu sonuç ürünün hangi kilogram kategorisine girdiğini belirler. Bu sayede net ağırlığa ulaşılmış olur. 

 

Dünyanın her yerinde bütün kargo firmaları bu hesaplama yöntemini kullanırlar. Fakat deniz yolu, kara yolu ve demir yolu kargo taşımacılığında biraz daha farklı yöntemler kullanılır. Bu yolların ücret hesaplamasında önemli olan ürünün ne kadar yer kapladığıdır. Ürünlerin ne kadar sürede ulaştırılacağı da göz önünde bulundurulmaktadır. Yurt dışına kargo ücretleri genelde evraklar için ortalama olarak 10 Euro’dan başlamaktadır. Evrakların sayısına ve hacimsel ağırlığına göre bu fiyat artabilir. Bunun dışında bazı durumlarda ücretler minimum 15 dolardır. Türk lirası karşılığı olarak ise bu ücretleri en az 183 liradır. Yurt dışına 0.5 kiloluk ürün gönderme ücreti ise ortalama olarak 60 Euro olmaktadır. En ucuz ücretler ise 30 Euro’dur. Bazı durumlarda ücretler 190 Euro gibi fiyatlara çıkmaktadır. Fiyatların bu kadar artmasının nedeni ise ürünlerin genişliğinin artmasıdır. Örneğin stor perdeler oldukça geniş oldukları için gönderim ücretleri aynı kilodaki ürünlerden daha fazla olabilir.

whatsapp