+90 505 996 02 39
info@turkbox.com.tr
English

Yurtdışına kargo göndermek yurtiçi kargo gönderimine göre ücret açısından elbette çok farklıdır. Yurtdışına kargo göndermek istediğinizde pek çok ek faktör devreye girer. Çünkü paket gönderim kriterleri tek ülkenin şartlarına göre şekillenmez. Paketin gönderileceği ülkenin şartları, içinde bulunduğu özel durumlar, para piyasalarındaki kur farkları paketinizin gönderim ücretini etkilemektedir. Hali hazırda paketinizin ağırlık bilgilerini, gönderileceği ülke bilgisini https://www.turkbox.com.tr/ adresli sitemizden bulunduğunuz yerden kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Tabi kargo ücretinizi hatasız hesaplayabilmeniz için özellikle gönderim konusu olan paketin ağırlığının iyi hesaplanması ve doğru sayısal verinin girilmesi son derece önemlidir. Aksi takdirde yanıltıcı verilerle karşılaşmanız kaçınılmaz olacaktır.

 

Yurtdışı Kargo Ücretini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Yurtdışı kargo gönderim ücretlerini minimum seviyede tutmak Turkbox olarak en önemli amacımızdır. İnsanlar arası etkileşimin sınırları olmaması gerektiğine inanıyoruz. Bu sebeple tüm dünyadaki insanların birbirleriyle olan iletişimine ciddi önem verip, karşılıklı etkileşimlerin en kısa sürede ve en az maliyetle gerçekleşmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Fakat fiyatlandırma politikamızı oluştururken maalesef fiyata etki eden bazı faktörler üzerinde kontrol ya da müdahale şansımız bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında yurtdışı kargo ücretini etkileyen faktörleri birkaç başlık altında toplamak mümkün.

 

  • Gönderimin yapılacağı ülkenin gönderi yapılacak ülkeye olan uzaklığı
  • Gönderilecek paketin hacmi
  • Gönderilecek paketin ağırlığı
  • Gönderinin gideceği ülkenin içinde bulunduğu istisnai durumlar
  • Gönderimin yapılacağı ülkenin gümrük politikaları
  • Gönderi yapılacak ülkeye kalkan uçak sefer sayısı
  • Yakıt ve ek masraflar
  • Kur farkları

 

Yurtdışı kargo ücreti ile ilgili tüm detayları kafanızda soru işareti bırakmamak adına şeffaf hizmet anlayışımızla ifade etmeye çalışmak istedik. Şimdi gelin yukarıda bahsettiğimiz konu başlıklarını biraz açalım. Tek tek ele alalım. Fiyat düşürme konusunda ipuçları vermeye çalışalım.

 

Gönderimin Yapılacağı Ülkenin Gönderi Yapılacak Ülkeye Olan Uzaklığı

 

Yurtdışına kargo gönderimi yapılacağı zaman gönderi fiyatının oluşmasına doğrudan etkileyen faktörlerden biri gönderinin yollanacağı ülkenin bulunduğunuz ülkeye mesafesidir. Doğal olarak iki ülke arasındaki mesafe artarsa kargonuzun gönderi ücreti de artacaktır. Bu faktörün fiyata etkisi için maalesef yapılacak bir şey ya da alınacak bir önlem yoktur. Ancak ekstra fiyat artışı olmaması için ülkenin istisnai ülke kapsamında olup olmadığına dikkat edebilirsiniz.

 

Gönderilecek Paketin Hacmi Ve Ağırlığı

 

Yurtdışına gönderilen kargo ücretlerini etkileyen faktörlerden bahsederken her ne kadar iki ayrı faktör olarak belirtmiş olsak da gönderilecek paketin ağırlığının ve hacminin bütün olarak değerlendirilip açıklanması daha faydalı olacaktır. Öncelikle şunu belirtelim ki bu faktör gönderinizin fiyatına müdahale edebileceğiniz tek faktördür. Gönderinin ağırlığı ve gönderi paketinin hacmi hesaplanır ve fazla olan miktar üzerinden ücretlendirme yapılır. Size tavsiyemizin gönderinizi olabildiğince küçük ebatlarda kolilemeniz olacaktır. Kolinin ebatı küçüldükçe hacmi küçülecek dolayısıyla kargolandırma ücreti düşecektir.

 

Gönderinin Gideceği Ülkenin İçinde Bulunduğu İstisnai Durumlar

 

Öncellikle bu faktör üzerinden gönderim fiyatına bir etkiniz olamamaktadır. Gönderinin gideceği ülkede salgın hastalık, savaş ve diğer olağan üstü durumlar söz konusu ise gönderim fiyatı artacaktır.

 

Gönderimin Yapılacağı Ülkenin Gümrük Politikaları

 

Her ülkenin gümrük standartları, harçları birbirinden farklı olmaktadır. Gümrük maliyetleri fazla olan ülkelere gönderilecek gönderilerin ücreti daha fazla olacaktır.

 

Gönderi Yapılacak Ülkeye Kalkan Uçak Sefer Sayısı

 

Gönderi yapılacak ülkeye kalkan uçak sayısı, yurt dışı kargo ücretinin etkileyen faktörlerden biri olarak daha sık uçak kalkıyorsa yut dışı kargo ücretinizin fiyatı düşecek, seyrek seferler varsa gönderinizin fiyatı artacaktır. Bu konuda fiyata etki etmek adına sizin dikkat etmeniz gereken bir detay yoktur.

 

Yakıt ve Ek Masraflar

 

Siz direkt olarak göremeseniz de yurtdışına kargo gönderimi yapan şirketler yakıt fiyat endekslerini göz önünde bulundurarak yurtdışı kargo ücretinin belirlenmesini sağlarlar. Yakıt fiyatları arttıkça kargo ücreti de artar. Diğer faktör ek masraflardır. Ek masraflar; adresi yanlış yazdığınızda, alıcı tarafından kabul edilmeyen gönderinin yeniden size getirilmesinde, belirlenen limiti aştığınızda karşınıza çıkabilir.

 

Kur Farkları

 

Yurtdışı kargo fiyatları Euro üzerinden fiyatlandırılmaktadır. Dolayısıyla kur güncellendikçe kargonuzun ücreti de TL açısından güncellenecektir. Mesela aynı yere, aynı ebatlardaki gönderiyi iki gün önce TL olarak değerlendirdiğimizde farklı fiyata bu gün farklı fiyata göndermeniz mümkün. Kura müdahale şansımız olmadığı için maalesef bu konuda da yapacak bir şey yoktur.

 

Özetlemek gerekirse, yurtdışı kargo gönderileriniz hesaplanırken temelde; gönderimin yapılacağı ülkenin bulunduğunuz ülkeye olan uzaklığı, paketinizin ağırlığı ya da hacmi fiyatı doğrudan etkilemektedir. Yukarıda belirtilen diğer faktörler dolaylı yollardan fiyata yansıtmak durumunda kaldıklarımızdır. Turkbox olarak yurt dışı kargo ücretini elimizden geldiğince minimum düzeyde tutarak amacımız uzun vadede bu piyasada varlığımızı devam ettirmektedir. Kaliteli hizmet anlayışı ve uygun fiyatlarla yurtdışına kargo gönderebilmek i.in bizimle iletişime geçebilir, canlı destek hattımızdan istediğiniz her konuda destek alabilirsiniz. Yurtdışına gönderdiğiniz paketinizi istediğiniz an internet sitemiz üzerinden takibini yapabilir. Son durumunu görebilirsiniz. Sizin güveniniz bizim her şeyimiz.