Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Yurtdışından Nasıl Ürün Getirilir ?

Yurtdışından Nasıl Ürün Getirilir ?

Yurtdışından Ürün Getirme ve Yurtdışı Gümrük Vegileri

 

Yurtdışından Türkiye'ye ürün getirirken ödenen vergiler, ürünün cinsi ve miktarına göre farklılık göstermekle birlikte genellikle KDV (Katma Değer Vergisi) ve gümrük vergisi olarak bilinmektedir.

 

Katma Değer Vergisi (KDV) yurtdışından getirilen ürünlerin Türkiye’ye girişinde ödenen bir vergi türüdür. Bu vergi, yurtiçinde üretilen veya ithal edilen tüm ürünlere uygulanan bir vergi türüdür. Ürünün fiyatı ve KDV oranı, ürünün türüne göre değişebilir. Örneğin, gıda ürünlerine %1, temel ihtiyaç malzemelerine %8, kozmetik ürünlere %18 oranında KDV uygulanmaktadır. Yurtdışından getirilen ürünlerde de KDV oranları Türkiye'deki KDV oranlarına uygun olarak uygulanmaktadır. Yurtdışından getirilen ürünler, gümrükte işlem görürken önce KDV oranları farklı ürünler için hesaplanır ve sonrasında bu vergiler ödenir.

 

Gümrük vergisi ise, yurt dışından getirilen ürünlerin Türkiye’ye girişinde ödenen bir vergi türüdür. Ancak, bu vergi ürünlerin türüne göre farklılık göstermektedir. Oranlar, ürünün türüne, menşeine ve miktarına göre belirlenir. Gümrük vergisi, yurtdışından getirilen ürünler üzerinden tahsil edilir. Örneğin, giyim eşyalarında gümrük vergisi oranları %12 ila %20 arasında değişirken, bazı ürünlerde %0'a kadar düşebilir. Gümrük vergisi, ürünün Türkiye'ye giriş yaptığı sırada tahsil edilir.

 

Yurtdışından getirilen ürünlerde, vergi dışında ek bir masraf olarak taşıma ve sigorta bedelleri de söz konusu olabilir. Ürünün taşınması sırasında ortaya çıkan riskler nedeniyle, taşıma maliyetleri ve sigorta ücretleri yüksek olabilir. Bu bedeller de ürünün fiyatına eklenir ve ödenmesi gereken vergi tutarına eklenir.

 

Sonuç olarak, yurtdışından Türkiye'ye ürün getirirken ödenen vergiler, ürünün türüne, menşeine, miktarına ve diğer unsurlara göre değişebilir. Ancak, genellikle KDV ve gümrük vergisi olarak bilinen iki temel vergi türü bulunmaktadır. Bu vergiler, ürünün fiyatına eklenir ve ödenmesi gereken tutarı oluştururlar. Yurt dışından bir ürün getirirken, vergi oranlarını ve diğer masrafları dikkate almak önemlidir. Aksi takdirde, ödenmesi gereken vergi tutarı beklentilerin üzerinde çıkabilir.

Yurtdışından ürün getirme noktasında hala soru işaretleriniz varsa. Getireceğiniz ürünlerin ortalama gümrük vergileri konusunda bilgi almak istiyorsanız. Turkbox Kargo iletişim bölümünden konuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz En uygun Yurtdışı Kargo fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

whatsapp