Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Suudi Arabistan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

Suudi Arabistan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

Suudi Arabistan Orta Doğunun en büyük ülkelerindendir. Ayrıca Arap yarımadasında en çok sözü geçen ülkedir. Arabistan’ın Kızıl denize ve Basra körfezine kıyısı vardır. Bu sayede bazı ülkeler Arabistan’ a deniz yoluyla kargo göndermektedirler. Arabistan’ın kıyı şehirleri Duba ve Abha gibi şehirlerdir. Türkiye’den Suudi Arabistan’ a giden ürünlerin çoğu hava yoluyla, bazıları da kara yoluyla gönderilmektedir. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında birkaç yıl önce askeri üs gibi konulardan dolayı bazı gerilimler vardı. Fakat günümüzde ilişkiler düzeltilmeye çalışılmaktadır.  

 

Suudi Arabistan’a En Ucuz Kargo Nasıl Yollanır? 

 

Suudi Arabistan ülkesine küçük paketlerin ücreti daha az olur. Küçük paketler hacimsel olarak daha az yer kapladığı için ücretleri daha az olur. Bu yüzden ürünü daha küçük paketlemek ücreti azaltacaktır. Ayrıca kullanılan malzemelerin kalınlığı da ücreti etkiler.  Kargo paketlemesi yapılırken koli ve bant gibi şeyler kullanılabilir. 

 

Suudi Arabistan’a En Hızlı Kargo Hangisi?

 

Suudi Arabistan ile Türkiye arasında kullanılan yola göre 1 ya da 2 ülke vardır. Eğer Suriye üzerinden gidilirse Umman’dan da geçmek gerekir. Ya da Hakkâri üzerinden Irak ile hızlıca ürün gönderilebilir. Arabistan’a gelen ürünler genelde başkent Riyad’ a gitmektedir. Başka ülkelerden yük gemileriyle gelen ürünlerde Abha gibi kıyı şehirlerine gitmektedir. 

 

Suudi Arabistan’a Kargo Kaç Günde Gider?

 

Türkiye’den Suudi Arabistan ülkesine 2-3 gün gibi bir sürede ulaşım sağlanabilir. Kara yoluyla ağır mallar gönderildiği zaman ise süre 3 hafta civarındadır. Hizmet modellerinin teslim süresi de birbirlerinden farklıdır. Örneğin genel kargo da ve hava kargo da süre biraz daha fazla olmaktadır. 

 

Türkiye’den Suudi Arabistan’a Kargo Ücreti Ne Kadardır?

 

Türkiye’den Suudi Arabistan ülkesine 0,5 kilo ağırlığında, 30 cm uzunluğunda, 30 cm genişliğinde ve 30 cm yüksekliğindeki ürünler 140 Euro gibi ücretlere gönderilmektedir. Online kargo da ve Express kargo da ücret %10 seviyesinde düşmektedir. Arabistan’a 1 kiloluk paket göndermenin maliyeti ise 160 Euro’dur. 3 kiloluk ürünlerde ücret 200 Euro’yu geçer. 8 kilo civarındaki ürünler 275 Euro karşılığında gönderilmektedir. 30 kilodan fazla olan ürünler içinse net rakamlar yoktur. Bu ürünlerim ücreti özel olarak konuşulmalıdır. Diğer yandan 75 kilo üzeri ürünler içinde farklı hesap yöntemi kullanılır. 300 kilo üstü ürünlerde makro ihracata girdikleri için hesapları ve ücretleri daha farklı olur.

 

Suudi Arabistan Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Suudi Arabistan ücret hesaplaması en x yükseklik x uzunluk/ 5000 formülüyle yapılmaktadır. Bu formül hava yolundaki bütün modellerde geçerlidir. Kara yolunda da aynı formül geçerlidir. Kara yolunda teslim süresi daha fazla olduğu için ücret hesaplamasına dâhil edilir.

 

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

Suudi Arabistan İslam Krallığından Türkiye Cumhuriyetine 0.5 kilo ağırlığındaki ürünler en az 100 Euro’ya gönderilmektedir. 1 kiloluk ürünlerde bu fiyat 150 Euro’yu bulur. 5 kiloluk ürünlerin gönderim maliyeti 200 Euro’yu geçer. 10 kilo civarındaki ürünler hava kargo ile 300 Euro’ya gönderilmektedir. 20 kiloluk ürünlerin ücreti 400 Euro’yken 25 kiloluk ürünlerde ücret 500 Euro’yu geçer. 

 

Suudi Arabistan’a Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Yurt dışına evrak gönderirken zarf kategorisi kullanılmaktadır. Bu durum bütün ülkelerde aynıdır. Zarf kategorisi içerisinde özel kargo ve hassas kargo gibi hizmetlerde tercih edilebilir. Bütün bu hizmetlerin ortalama ücretleri 20 Euro seviyesindedir. Bu rakam sadece 1 adet gönderimde geçerli rakamdır. Belge sayısı arttıkça ücretler artmaktadır. 

 

Suudi Arabistan’a Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

Arabistan ülkesine gönderilmesi yasak olan ürünler belirli kategorilerle belirlenmiştir. Bu kategorilerdeki ürünler kargo şirketlerinin internet sitelerinde belirtilmektedir. Diğer yandan şube de sipariş oluşturulmadan önce öğrenmekte mümkündür. 

 

Suudi Arabistan Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

Suudi Arabistan kargo takibi sipariş oluşturulduktan sonra yurt dışı kargo takip bölümünden yapılabilir. Kargo takibi için yurt içi ve yurt dışı farklıdır.

whatsapp