Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Sırbistan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

Sırbistan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

Sırbistan’a Türkiye’den kolay bir şekilde kargo gönderilebilir. Sırbistan’ın denize kıyısı yoktur. Bu yüzden bu ülkeye deniz yoluyla kargo gönderilmez. Fakat Bulgaristan üzerinden kara yoluyla kargo gönderilebilir. Sırbistan’a giden kargoların çoğu otomatik olarak hava yoluna alınmaktadır. Yani bazı ürünleri farklı yollarda göndermek mümkün değildir. Otomatik olarak hava yoluna alınan ürünler evraklar ve ağırlığı 30 kilonun altındaki ürünlerdir. 

 

Sırbistan’a En Ucuz Kargo Nasıl Yollanır?

 

Sırbistan’a en ucuz şekilde paket gönderme taktiği küçük bir paket hazırlamaktır. Yani örnek olarak kitap gönderilecekse kitaplar tek bir kolide üst üste olacak şekilde paketlenmelidir. Bu durum hacimsel ağırlığı düşürecektir. Diğer yandan ucuz bir şekilde ürün göndermek için ürünün gideceği ülke de ortaklığı olan bir firma ile kargo gönderilmelidir. Bu durumda başka bir firmaya teslim alma ücreti verilmeyeceğinden ücret daha az olmaktadır. 

 

Sırbistan’a En Hızlı Kargo Hangisi?

 

Sırbistan ülkesine Romanya gibi ülkelerden 1 günde kargo gönderilebilmektedir. Türkiye bu ülkeye biraz daha uzak olduğu için süre ortalama olarak 1- 2 gündür. Ticari kargo gönderiminde ürünler için bir vergi kesilmektedir. Bu vergi oranı %18 civarındadır. Bu vergi sipariş ücretine dahil edilmektedir. Vergi de ödendikten sonra kısa bir sürede bu ülkeye kargolar götürülmeye çalışılır. Bu gibi işlemlerde bir aracı olmaması süreyi kısaltır. 

 

Sırbistan’a Kargo Kaç Günde Gider?

 

Sırbistan’a kargo gönderme süresi 2 gün civarındadır. Bazı durumlarda ürünler aynı gün içerisinde bile teslim edilebilmektedir. Fakat bunun olabilmesi için ürünün sabah saatlerinde teslim edilmesi gerekir. Acil kargo kategorisinde Sırbistan gibi yakın bir Balkan ülkesine ürünler 1 günde götürülmeye çalışılır. Sırbistan’a kara yolu genelde ihracat yapıldığı zaman tercih edilir. Kara yolunda süre 2 haftadır. 

 

Türkiye’den Sırbistan’a Kargo Ücreti Ne Kadardır?

 

Türkiye’den Sırbistan’a 5 kilo ağırlığında, 20 cm uzunluğunda, 30 cm genişliğinde ve 20 cm yüksekliğindeki ürünler 2022 yılında 119 Euro’ya gönderilmektedir. Aynı boyutlardaki 10 kiloluk ürünler ise 217 Euro’ya gönderilmektedir. Bu tarz ürünlerin 20 kilo için gönderim maliyeti 350 Euro’dur. Bu genişlikteki, yükseklikteki ve uzunluktaki 30 kiloluk ürünler 490 Euro karşılığında gönderilmektedir. 20 kiloluk ve 30 kiloluk ürünlerde genişlik gibi değerlerin çok fazla önemi yoktur. Yani yüksekliği artsa dahi fiyatlar ortalama olarak bu şekildedir.

 

Sırbistan Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Sırbistan kargo ücreti hesaplamasında önemli olan etkenler ulaşım yolu, gönderim modeli ve ekstra hizmetlerdir. Bu üç etkenin hepsi ücreti belirleyen şeylerdendir. En çok etkili olan şey ise ulaşım yoludur. Ulaşım yolundan sonra ise gönderim modeli gelmektedir. Gönderim modelleri ise e- kargo, Express kargo, acil kargo, ekonomik kargo ve alıcı ödemeli kargo gibi hizmetlerdir. Bu hizmetlerinin hepsinin ücret hesaplaması aynıdır. Fakat hizmet içerikleri farklıdır.

 

Sırbistan’dan Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

Sırbistan’dan Türkiye’ye 0.5 kiloluk ürün gönderme ücreti ortalama olarak 50 Euro’dur. 1 kiloluk ürünler ise 62 Euro gibi fiyatlara gönderilmektedir. 5 kiloluk ürün gönderme ücreti ise 100 Euro’dan fazladır. Sırbistan’dan ülkemize 10 kiloluk ürünler 230 Euro gibi fiyatlarla gönderilmektedir. 20 kiloluk ürünlerde bu ücret 360 Euro civarındadır. Sırbistan’ın denize kıyısı olmadığı için bu ülkeden ülkemize gelecek ithalat malları kara yoluyla gelir ve bu durum hem süreyi hem de ücreti arttırır. 

 

Sırbistan’a Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Sırbistan’a 10 Euro ile 20 Euro arasında bir ücret ile evrak gönderimi yapılabilir. Bu durum zarfların büyüklüğüne ve evrak sayısına göre değişebilir. Sırbistan’a evrak gönderirken hassas ürün kategorisi kullanılmaktadır. Bu kategori ile güvenli bir şekilde paketleme yapılır ve gönderim sağlanır. Evrak gönderirken paketleme özel olarak, farklı malzemelerle yapılmaktadır. 

 

Sırbistan’a Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

Bu ürünler; bıçak, makas, sivri ürün, çakmak, sigara, tütün ve tütün mamulleri, kaçak ürünler, orijinal olmayan taklit ürünler, antika mallar, tarihi eserler, belli bir voltajın üzerindeki elektrikli bisikletler, alkollü içecekler, ilaçlar ve haplar,  ses bombası ve havai fişek gibi şeylerdir. 

 

Sırbistan Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

Kargo takibi yapabilmek için her firma internet sitesinde bir bölüm ayırmıştır. Bu bölümün ismi firmalara göre gönderi takip, kargo takip, kargom nerede gibi isimlerle adlandırılmıştır. Fakat hepsinin içeriği aynıdır.

whatsapp