Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Portekiz’e Kargo Nasıl Gönderilir?

Portekiz’e Kargo Nasıl Gönderilir?

Portekiz ile Türkiye 2018 yılında o zamana kadar görülmüş en büyük ticaret rakamlarına ulaşmışlardır. 2017 yılına nazaran %37 daha fazla ihracat yapılmıştı. Bu ticari faaliyetlerin ileriki yıllarda da artması hedeflendi ve bu hedefe ulaşıldı. Bu kadar fazla ticaret hacmi beraberinde lojistik, nakliyat, ulaşım ve kargoculuk sektörünün de artmasına yol açtı. Bu sayede iki ülkedeki firmalar karşılıklı olarak kargo anlaşması imzaladılar. Her firma kendi seviyesine yakın bir firma ile anlaşma imzalamıştır. Bu anlaşmalar doğrultusunda şirketten kişiye, ya da kişiden şirkete kargo ya da numune göndermek oldukça kolaylaşmıştır. Kargoculuk sayesinde numune ve iş mektubu gibi pek çok şey gönderilebilir. 

 

Portekiz’e En Ucuz Kargo Nasıl Yollanır?

 

Portekiz’e en ucuz kargo göndermenin yolu ürünü doğru malzemelerle sağlam bir şekilde paketlemektir. Ürünler belirlenen malzemelerle her tarafı kapanacak şekilde paketlenmelidir. Paketlemenin birinci kuralı budur. Ürünün her yeri ve uçları tamamen kapanmalıdır. Bu sayede zarar görmesi en az ihtimale indirilir. Ürün zarar görmediği ve tek seferde gönderimi yapıldığı zaman ücret daha az olmaktadır. 

 

Portekiz’e En Hızlı Kargo Hangisi?

 

Portekiz’e en hızlı kargo gönderme yolu Express kargodur. Express kargo bazen ekonomik kargo olarak anılmaktadır. Express kargo şimdiye kadar tasarlanmış en başarılı kargo gönderme yöntemidir. Bu yol ile hem hızlı, hem güvenli hem de ekonomik bir şekilde kargo gönderilebilir. Bu yol en çok şirketler tarafından tercih edilmektedir. Bu hizmet ile teslim süresi 4’te 1’e kadar düşmektedir. 

 

Portekiz’e Kargo Kaç Günde Gider?

 

Portekiz’e 3- 4 günde kargo göndermek mümkündür. Portekiz ülkesine ihracat yolu ile Türkiye’den kargo gönderildiği zaman şu yol izlenmektedir. Öncelikle Mersin limanı, İstanbul limanı ya da İzmir limanı gibi limanlar kullanılmaktadır. Hangi limana yakınsa ürünler oradan gönderilmektedir. Mesela Doğu Anadolu’daki ve Güney Doğu Anadolu’daki ürünler Mersin’den gönderilmektedir. Bu limanlardan kalkan mallar Akdeniz üzerinden Portekiz’e ulaşır ve bu durumda süre 1 hafta civarındadır. Fakat 10 günü geçmesi de muhtemeldir. 

 

Türkiye’den Portekiz’e Kargo Ücreti Ne Kadardır?

 

Portekiz’e kargo ücreti 0.5 kiloluk ürünler için 50 Euro ile 100 Euro arasında değişmektedir. Ortalama ücretler ise 75 Euro’dur. 1 kiloluk ürünler yaklaşık 80 Euro gibi ücretlere gönderilmektedir. 10 kiloluk ürünlerin ücreti 150 Euro civarındayken 20 kiloluk ürünlerin ücreti 200 Euro’dan fazla olmaktadır.

 

Portekiz Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Portekiz kargo ücreti şu şekilde hesaplanmaktadır; Öncelikle ürün şubeye götürülür ve şube çalışanı ürünün bazı değerlerini hesaplar. Bu değerler yükseklik, genişlik ve uzunluk gibi şeylerdir. Bunlar hesaplandıktan sonra birbirleriyle çarpılırlar ve ortaya çıkan sonuç 5000 sayısına bölünür. Bu durum bütün ülkeler ve bütün firmalar için aynıdır. Fakat hava yolunu kullanmayan ülkeler farklı bir yolla hesap yaparlar. Kargo ücreti hesaplaması bazen sadece ağırlık hesaplanarak yapılır. 

 

Portekiz’den Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

Portekiz ülkesinden Türkiye’ye 2022 yılında 0.5 kiloluk ürün gönderme maliyeti 50 Euro civarındadır. Bazen ücretler artarken bazı durumlarda düşebilmektedir. 1 kiloluk ürünler ortalama 60 Euro’ya gönderilirken 5 kiloluk ürünler 100 Euro gibi fiyatlara mâl olmaktadır. 10 kilo için 220 Euro gibi ücretler belirlenmişken 20 kiloluk ürünler 450 Euro’ya gönderilmektedir. Portekiz’den 20 kiloluk ürün gönderme ücreti diğer ülkelere göre daha fazladır. Diğer ülkelerde bu rakam 250 Euro civarındadır. 

 

Portekiz’e Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Portekiz’e evrak gönderme ücreti ortalama 15 Euro’dur. Evrak gönderirken en önemli kural güvenliktir. Evraklar hassas ürünler oldukları için bu ürünlerin gönderimi özel kargoyla yapılabilir. Özel kargo da ürünler çok daha dikkatli bir şekilde paketlenmekte ve depolanmaktadır. Bu sayede güvenlik sağlanmaya çalışılır. Kargo gönderirken ürünün başına bir şey gelme olasılığı çok düşüktür. 

 

Portekiz’e Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

Portekiz’e gönderilmesi yasak ürünler tehlikeli, aşındırıcı, patlayıcı, yanıcı ve yakıcı ürünlerdir. Bunların dışında patates, soğan, biber, domates, süt, ekmek ve ayran gibi bozulabilir doğal ürünlerin gönderilmesi de yasaktır. Ayrıca canlı veya cansız hayvan göndermek te yasaktır. 

 

Portekiz Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

Portekiz kargo takibi internet sitesinden veya uygulamadan yapılabilir. İnternetten ürünün nerede olduğu, gümrükten geçip geçemediği ve ilgili adrese ulaşıp ulaşamadığı görüntülenebilir.

whatsapp