Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Lübnan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

Lübnan’a Kargo Nasıl Gönderilir?

Lübnan, İsrail’in kuzeyinde yer alan bir ülkedir. Türkiye’ ye oldukça yakındır. Lübnan’ın Akdeniz’e kıyısı vardır. Lübnan’a giden makro ihracat malları deniz yoluyla ve genel yük taşımacılığıyla gönderilir. Lübnan ülkesinde bulunan tek liman Beyrut limanıdır. Bu liman uluslararası bir limandır. Lübnan’a gelen mallar ve Lübnan’dan gidecek mallar bu liman ile gönderilmektedir. Beyrut limanı, Beyrut nehrinin batısında yer almaktadır. 

 

Lübnan’a En Ucuz Kargo Nasıl Yollanır? 

 

Lübnan’a ağırlık hesaplamasında genişlik gibi değerleri önemli olmayan kargolar daha ucuza yollanmaktadır. Bu kargolarda sadece ağırlık önemlidir. Bu ürünler ise zarf, kol saati ve tül perde gibi şeylerdir. Bu ürünler de tek bir sabit fiyat olur ve ücret ona göre belirlenir. Tabi ki rayiç ücretler ağırlığa göre belirlenir. 

 

Lübnan’a En Hızlı Kargo Hangisi 

 

Lübnan ülkesine nadir olarak deniz yoluyla kargo gönderilse de hava yolunda teslim süresi daha kısadır. Bu yüzden çoğu ürün otomatik olarak hava yoluna alınır. Ve bu ürünleri başka ulaşım yollarıyla göndermek mümkün değildir. Diğer yandan hava yoluna alınan ürünlerde hangi hizmetin kullanılacağı firma tarafından belirtilmektedir. Bazı ürünler müşterinin talebine göre farklı hizmetlerle alınabilir. Kullanılabilecek farklı modeller ise özel kargo ve hassas kargo gibi şeylerdir. 

 

Lübnan’a Kargo Kaç Günde Gider? 

 

Lübnan ülkesine Türkiye’den kargo gönderme süresi ortalama 2- 3 gündür. Bu süre Express, acil ve özel kargo da geçerlidir. Özel kargoya alınabilecek ürünlerin çoğu mücevherat ve fotoğraf gibi şeylerdir. Genel kargo sıradan ürünleri içeren yoldur ve bu yolda teslim süresi 5 günü geçebilir. Lübnan’a gidecek hiçbir ürün 3 hafta gibi bir sürede teslim edilmez. Olağan dışı durumlarla süre uzarsa bu durum mutlaka müşteriye bildirilir. 

 

Türkiye’den Lübnan’a Kargo Ücreti Ne Kadardır? 

 

Türkiye’den Lübnan ülkesine 0.5 kilo ağırlığında, 25 cm uzunluğunda, 25 cm genişliğinde ve 25 cm yüksekliğindeki ürünler 98 Euro gibi ücretlere gönderilmektedir. 1 kiloluk ürünlerde bu rakam 110 Euro civarındadır. 5 kilo civarındaki ürünlerin gönderim maliyeti 160 Euro’yu bulabilmektedir. 10 kiloluk ürünler de hava yolu gönderim ücreti 220 Euro seviyesindedir. 

 

Lübnan Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Lübnan kargo ücreti hesaplamasında ürünün ne olduğu etkilidir. Ürünün hangi kategoriye girdiği ve ağırlığı ücret hesaplaması formülünü belirlemektedir. Eğer ürün fırın, saat, kitap ve perde gibi bir şeyse ücret hesaplaması normal yollarla yapılır. Yani öncelikle yükseklik, genişlik ve uzunluk değerleri hesaplanır. Daha sonra ağırlığı belirlenir. Ağırlık haricindeki değerler birbirleriyle çarpılır ve sonuç 5000’ e bölünür. Böylelikle net ağırlık hesaplanmış olur ve ücret belirlenir.

 

Lübnan’dan Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

Lübnan devletinden Express kargo ile 1 kiloluk ürünler 100 Euro gibi ücretlere gönderilebilir. Lübnan’ın para birimi Lübnan lirasıdır. Lübnan lirası, Türk lirasından bile değersizdir. 100 Euro’nun Lübnan da karşılığı 148 milyondur. Yani Lübnan’dan kargo göndermek çok yüksek ücretlere mal olmaktadır. Lübnan devletinden 5 kiloluk ürünler 500 milyon lira gibi ücretler karşılığında gönderilmektedir. 10 kiloluk ürünlerin gönderim maliyeti 1 milyar lira civarındadır. 

 

Lübnan’a Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Lübnan ülkesine evrak gönderimi nadir olarak yapılan bir işlemdir. Evrak gönderiminde her ülke için zarf kullanılır ve zarf içerisinde fotoğraf göndermek bile mümkündür. Zarf gönderiminde sorumluluk firmanındır. Fakat müşteri belgeleri gerektiği gibi paketlememişse sorumluluk müşteri de olmaktadır. Kargo firmaları yanlış paketlenmiş ürünleri öncelikle reddederler. Daha sonra müşteri birkaç kez daha getirirse sorumluluğun onda olma koşuluyla ürünü göndermeyi kabul ederler. Bu durum raporlara da işlemektedir. Bu tarz bir durum yurt içi kargoculukta da vardır. 

 

Lübnan’a Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

Lübnan ülkesine gönderilmesi yasak olan ürünler Türkiye ile Lübnan arasındaki ortak kararlar sonucunda belirlenmiştir. Fakat şirketten şirkete bu durum değişebilmektedir. Diğer yandan Türkiye’den gönderilmesi mümkün olan bir ürün Lübnan’dan gönderilemiyor olabilir. 

 

Lübnan Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

Lübnan kargo takibi gönderi takip bölümünden yapılmaktadır. Gönderi takip kısmı siteye girildiği zaman direkt çıkacaktır. Ayrıca ücret hesaplaması kısmının altında da yer almaktadır. 

whatsapp