+90 505 996 02 39
info@turkbox.com.tr
English

İtalya Kargo 

İtalya’ya hava yolu ya da deniz yoluyla kargo gönderilebilir.  Türkiye ile İtalya Osmanlı zamanından beri ticaret yapan iki ülkedir. O zamanlarda mâl gönderirken deniz yolu kullanılıyordu ve limanlar oldukça popülerdi. Fakat günümüzde iki ülke arasında en çok hava yolu kullanılmaktadır. Türkiye’nin İtalya’ya ihracat oranları 2017 yılından beri daha fazla artmıştır. Bu durumda kargoculuğun artmasına yol açmıştır. İtalya, Türkiye ihracatında 3. sırada yer almaktadır. Yani iki ülke arasında yoğun bir ticaret hacmi vardır. 


İtalya’ya En Ucuz Kargo Nasıl Yollanır?

İtalya kargo gönderimi için öncelikle, gönderici firmanın veya şahsın talepleri detaylı bir şekilde analiz edilmelidir. Fiyat, ürünün hacmi ve süre  kargo taşımacılık yönteminin belirlenmesi için en önemli etkenlerdir. Havayolu gönderimi hız konusunda önceliği olanlar için bir seçenek iken daha düşük maliyetlerle gönderim yapmak isteyen firmalara deniz yolu ile italya kargo gönderim seçeneği önerilmektedir. 

Özellikle havayolu taşımacılığında ürün gönderirken, gönderilerin hacimlerinin mümkün olduğu kadar küçültülmesi tavsiye edilmektedir. Kargo taşımacılığında kütlesel ağırlık ve hacimsel ağırlıktan büyük olanı fiyata konu olan ağırlığı belirlemektedir.

Bununla birlilkte, bünyesinde bir çok firma ve sahıslara hizmet veren aracı kargo firmalarıyla çalışarak maliyetlerinizi %50' ye varan oranlarda düşürebilirsiniz.www.turkbox.com.tr websitesini ziyaret ederek, ağırlık ve ölçülerinizi belirterek üye olmadan anında fiyatlar konusunda bilgi alabilirsiniz.

 

İtalya’ya En Hızlı Kargo Hangisi?

 

İtalya kargo gönderimi için en hızlı seçenek tabili havayolu taşımacılığıdır. Express olarak gönderilen ürünler ortalama 2-3 iş gününde alıcıya teslim edilmektedir..Her ulaşım yolunun içerdiği hizmet farklıdır. Yollar arasındaki farkı firmaların internet sitesinden ya da firma şubesinden öğrenmek mümkündür. Ulaşım yolları arasındaki farklar teslim süresi, ücret tarifesi, depolama farkı, hizmet modelleri gibi şeylerdir. Bütün bu etkenler doğrultusunda süre hepsinde farklıdır. 

 

İtalya’ya Kargo Kaç Günde Gider?

 

İtalya’ya Express kargo ile ürün gönderme süresi 2- 3 gündür. Türkiye’den İtalya’ya ürün gönderileceği zaman uçağın ineceği yer önceden ayarlanmaktadır. Eğer anlaşmalı olan hava alanında çeşitli sorunlar varsa başka bir hava alanıyla anlaşılmaya çalışılır. Şartlarda anlaşılırsa uçaklar oraya inebilir ve bir süre o limanda bulunabilir. Bu tarz durumların süreyi uzatmaması için önceden alternatifler oluşturulmuştur. 

 

Türkiye’den İtalya’ya Kargo Ücreti Ne Kadardır?

 

Türkiye’den İtalya ülkesine 2022 yılında 0.5 kiloluk ürün gönderme ücreti hacimsel ağırlıklara bağlı olarak 25 Euro'dan başlamaktadır .1 kiloluk ürün gönderme ücreti ise ortalama olarak 35 Euro’dur. Fakat ücret hacimsel ağırlığına bağlı olarak 90 Euro’ya kadar ulaşabilir. 10 kiloluk ürünler 130 Euro gibi fiyatlara gönderilirken 20 kiloluk ürünlerin ücreti 200 Euro’yu aşmaktadır.

 

İtalya Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Büyük şirketler bir ülkeye sürekli olarak kargo gönderimi yapacaklarsa bir kargo firmasıyla uzun vadeli bir anlaşma yaparlar. Bu anlaşmalar sayesinde firma düzenli olarak ürün teslim eder ve daha az ücret öder. Bu anlaşmalar genelde deneme süresi olarak 1 yıl olacak şekilde belirlenir. Daha sonra süre artabilir. Ücreti belirleyen en önemli etken ise ulaşım yoludur. İtalya’ya nadir olarak Akdeniz üzerinden kargo gönderilebilir. Bu durumda ücret daha fazla olmaktadır fakat bazı ürünler mecburi olarak deniz yoluyla gönderilmektedir.

 

İtalya’dan Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

İtalya’dan Türkiye’ye zarf içerisinde evrak gönderme ücreti 8 Euro’dan başlamaktadır. Paket halinde kitap ya da dergi gönderilmek istenirse ürünün ağırlığına göre ücret değişmektedir. Fakat bu durumda adet çok önemlidir. İtalya’dan 1 kiloluk ürünler ortalama 50 Euro’ya gönderilebilir. İtalya’dan Türkiye’ye ihracat malı gönderilecekse gemiler Adriyatik denizinden Ege denizine ulaşmaktadır. Bu şekilde gelen ürünlerin ücretlerini belirlemek için bir sistem yoktur. Fakat bazı hesap formülleriyle ücret belirlenmektedir. 


İtalya’ya Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

İtalya’ya evrak gönderirken evraklar hassas kategoriye girmektedir. Bazı şirketlerde ise bu model bulunmadığından özel kategoriye ya da acil kategoriye girmektedir. Bu modeller hemen hemen birbirleriyle aynıdır. Evrak gönderme ücreti ortalama 12 Euro’dur. 


İtalya’ya Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

İtalya’ya gönderilmesi yasak ürünler şunlardır; Aşındırıcı ürünler, esrar, kokain, ziynet eşyası, altın, para, döviz, bitki, alkollü içecek, ehliyet, bıçak, sivri aletler ve tohumdur. Bu listede daha birçok ürün yer almaktadır. Yasaklı ürün göndermenin cezası ürüne göre değişmektedir. 


İtalya Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

İtalya kargo takibi yapmak için bazı özel siteler vardır. Bu sitelerde her şirketten gönderilen ürünlerin takibini yapmak mümkündür. Öncelikli olarak ise bu sitelere üye olmak gerekir.