Telefon: +90 850 303 99 25

Mail: info@turkbox.com.tr

Mozambik’e Kargo Nasıl Gönderilir?

Mozambik’e Kargo Nasıl Gönderilir?

Türkiye’den Mozambik ülkesine yerli ve yabancı firmalar ile kargo gönderilebilir. Yabancı kargo firmalarından bazılar UPS, FEDEX, DHL ve TURKBOX gibi firmalardır. Bu firmaların çoğunun kendi uçakları vardır. Ve dünyanın her yerinde şubeleri bulunur. Mozambik kargo işlemleri için Türk firmaları ise PTT, Yurt İçi Kargo, MNG ve Aras Kargo gibi şirketlerdir. Bu firmaların Mozambik’te şubesi bulunmasa da ortaklığı bulunmaktadır.

 

Mozambik’e En Ucuz Kargo Nasıl Yollanır?

 

Mozambik ülkesine en ucuz şekilde kargo gönderebilmek için TURKBOX gibi firmaların uyguladığı Express hava yolları veya e- kargo hizmetlerinden biri tercih edilmelidir. Özellikle e-kargo işlemi sayesinde daha ucuz bir şekilde gönderim sağlanabilir. Diğer yandan en ucuz tarifelerden biri de hava kargodur.

 

Mozambik’e En Hızlı Kargo Hangisi?

 

Mozambik’e en hızlı kargo işlemi uçak yoludur. Yolcu uçaklarının yanı sıra kargo uçakları bulunmaktadır. Bütün kargo şirketleri hava limanları ile anlaşma halindedirler. Bu anlaşmalar sayesinde hava yolu talebi geldiği zaman uçaklarda yer ayırılır. 

 

Mozambik’e Kargo Kaç Günde Gider?

 

Türkiye’den Mozambik’e kargo uçağıyla gönderilen kargolar 4 iş gününde müşterinin eline ulaşır. Alıcı ödemeli kargo işlemlerinde bu süre daha uzundur. Çünkü alıcının ürünü ‘havuz hesaba’ aktarması ve satıcının onaylaması gibi işlemlerle bu süre uzayabilir. Eğer deniz yoluyla kargo gönderilirse yük gemisi öncelikle Akdeniz’den geçerek Mısır’a ulaşır. Mısır’a Süveyş kanalından geçmek için vergi ödendikten sonra Kızıldeniz’e bağlanılır. Kızıldeniz’den sonra Atlas Okyanusundan Mozambik’e gidilir.

 

Türkiye’den Mozambik’e Kargo Ücretleri Ne Kadardır?

 

Türkiye’den Mozambik’e kargo gönderilirken KDV oranı %17’dir. Mozambik’in uyguladığı vergiler ise %0 ile %20 arasında değişmektedir. Ortalama olarak ise %5 civarındadır. Gönderim ücretleri ise ortalama 44 Eurodan başlamaktadır.Her kilo başına ücret artmaktadır.

 

Mozambik Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

 

Mozambik’e kargo göndermek için iki ulaşım yolu vardır. Bunlar hava yolu ve deniz yoludur. Mozambik’in denize kıyısı olduğu için deniz yolu ile kargo gönderimi yapılabilir. Deniz yolundaki ücreti belirleyen etkenlerden biri de kargonun ‘parsiyel yük taşımacılığı’ ya da ‘genel yük taşımacılığına’ girmesidir. Mozambik’e gönderilen deniz yolu kargoları Kızıldeniz’den geçer.

 

Mozambik’ten Türkiye’ye Kargo Fiyatları Ne Kadardır?

 

Mozambik’ten Türkiye’ye kargo fiyatları 0.5 kiloluk ürünler için 195 Euro,  10 kiloluk ürünler için 335 Euro, 20 kiloluk ürünler içinde 520 Euro’dur. 30 kiloyu aşan ürünler içinse farklı ücret tarifesi uygulanmaktadır. E- kargo, e- ihracat, Ambulans kargo, hassas kargo ve Express hava yollarının uygulanması ücreti etkiler.

 

Mozambik’e Evrak Gönderimi Nasıl Yapılır?

 

Mozambik ülkesine evrak gönderimi 30 Euro gibi ücretlerden başlamaktadır. Gönderilecek evraklar dosya, belge, zarf, doküman ya da evrak olarak gönderilir. Ücretin az olması için paket yerine zarfa konulması tavsiye olunur. 

 

Mozambik’e Gönderilmesi Yasak Ürünler Nelerdir?

 

Mozambik’e gönderilmesi yasak ürünler şunlardır: Tıraş kremi, çakmak, canlı veya ölü hayvan, bıçak, silah, cephane, esrar, kokain, uyuşturucu, koruyucu gözlük, peynir, yoğurt, sigara, elektrikli bisiklet, motor, cerrahi maske, steril olmayan eldivenler, ateşli silah, ses bombası, bomba ve Mozambik ülkesinin belirlediği ekstra yasaklar. Bu ürünlerin ülkeye sokulması durumunda ortalama 3 yıl hapis cezası alınır. Peynir gibi ürünlerin yasaklı olmasının sebebi bozulabilir ürün olmalarıdır.

 

Mozambik Kargo Takip Nasıl Yapılır?

 

Mozambik kargo takibi kargoyu gönderen firmanın internet sitesinden varsa uygulamasından yapılabilir. Ya da ürünü teslim alacak alıcı firma arana bilir. Site üzerinden görmek için sipariş numarası girmek yeterli olacaktır.

whatsapp